Aktualności
ARS, czyli jak dbać o miłość

Dbanie o życie i zdrowie jest dbaniem o miłość w wielu jej wymiarach. Pod tym zdaniem bez wątpienia podpisują się uczniowie z naszej szkoły biorący udział w kolejnej edycji programu edukacyjnego: ”ARS, czyli jak dbać o miłość”. Inicjatywa w nowoczesny sposób podchodzi do profilaktyki uzależnień, bowiem skupia się na wartościach uznawanych za ważne przez młodych ludzi. Głównym celem programu jest wyposażenie uczestników w wiedzę i umiejętności zmniejszające ryzyko utraty zdrowia i życia ich samych oraz ich potomków, zwłaszcza spowodowanych używaniem substancji psychoaktywnych. Zajęcia edukacyjne realizowane są w internacie w godzinach popołudniowych. Struktura programu oparta jest na 3 częściach. Do tej pory odbyła się pierwsza część programu zatytułowana: „Życie i zdrowie podstawowym warunkiem ludzkiej miłości”. Spotkania mają charakter koedukacyjny, jednak grupą docelową są kobiety, w związku z tym uczestnikami są w większości dziewczęta. „ARS, czyli jak dbać o miłość” po raz kolejny spotkał się z dobrym odbiorem ze strony młodzieży. Uniwersalna tematyka i przystępna forma przekazu pomaga uświadomić uczniom, że zdrowie i dobre, pełne miłości życie, to życie bez nałogów. Koordynatorem programu jest p. Magdalena Dec.


 
Wigilia ...

Dnia 18 grudnia 2018r. spotkaliśmy się w stołówce internatu na rokrocznej Wieczerzy Wigilijnej, aby tradycyjnie podzielić się opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia. Po wysłuchaniu części artystycznej przygotowanej przez panią Małgorzatę Pruchnicką (w której udział wzięli: Karolina Kuś, Wiktoria Kurzyna, Magda Cierlak, Dawid Kosidło, Daniel Mikołajewicz) wspólnej modlitwie i wysłuchaniu fragmentu Pisma Świętego, mówiącego o Narodzeniu Pańskim, złożyliśmy sobie życzenia. Przy blasku choinki przełamaliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy (Brawo Marcin Pachuta!), a następnie zasiedliśmy do suto zastawionych stołów, udekorowanych stroikami, wykonanymi przez uczniów „architektury krajobrazu”. Jak tradycja nakazuje na wigilijnym stole pojawił się czerwony barszczyk, makowiec, śledzie i inne rybne dania przygotowane jak co roku przez panie kucharki. Czuliśmy w pełni świąteczną atmosferę. Większość z nas nie może się już doczekać powrotów do domów i świąt spędzonych w rodzinnym gronie.


 

 
Motycz Leśny czyli w Centrum Dobrego Wychowania Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo

12 grudnia grupa młodzieży z naszej szkoły uczestniczyła w podsumowaniu projektu Ministerstwa Zdrowia „Poprawa zdrowia prokreacyjnego”, który w tym i poprzednim roku szkolnym koordynowała w naszym Zespole Szkół pani Małgorzata Pruchnicka.

Podsumowaniem była debata „Młodzież a zdrowie prokreacyjne”, której uczestnikami byli: Aleksandra Wierzchowska, Aleksandra Drozda, Dominika Mazur – lider grupy, Karolina Szuba, Natalia Nader, Weronika Rycak - sprawozdawca, Paweł Mańka i Dawid Kwiatkowski. Celem debaty było poznanie opinii młodzieży na temat zdrowia prokreacyjnego i uświadomienie osobistego wpływu i odpowiedzialności za zdrowie i życie. Uczestnikami byli przedstawiciele kilku szkół z województwa biorących udział w warsztatach „W stronę dojrzałości” wraz z opiekunami. Równolegle odbywał się również finał konkursu „Zdrowa dojrzałość” w którym do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się Katarzyna Warda i Magdalena Cierlak, którym do podium zabrakło bardzo, bardzo niewiele… Ale i tak przywieźliśmy nagrody! Dla szkoły wygraliśmy laserową drukarkę HP, zaś młodzież w zależności od działania i funkcji otrzymała powerbanki, słuchawki, głośniki bezprzewodowe… Wyjazd był udany. Lubelska firma Lechaa Consulting odpowiedzialna za realizację projektu, zapewniła nam bezpłatny transport, słodki kącik kawowo – herbaciany oraz smaczny, dwudaniowy obiad. Dodatkową atrakcją Centrum Dobrego Wychowania były… alpaki, Dobrze Wychowane Alpaki!!!

Małgorzata Pruchnicka


 

 
Mikołajki ....

Ho! Ho! Ho!

6 grudnia mieszkańców internatu odwiedził Mikołaj. Wniósł sporo radości. Przypomniał, że każdy z nas ma w sobie coś z dziecka… Mikołajkowe zmagania zostały przygotowane przez p. M. Pruchnicką i A. Klimek.

W towarzystwie Mikołaja młodzież podzielona na trzy drużyny odgadywała ukryte hasła, sprawdzała się w znajomości kolęd, rozwiązywała Quiz wiedzy o Świętach Bożego Narodzenia w Polsce i na świecie, uczestniczyła w malowaniu portretu świętego Mikołaja… Mikołaj oczywiście wszystkim obecnym podziękował za wspólną zabawę, wręczył słodycze i obiecał, że wróci do nas za rok- jeśli będziemy grzeczni…  


 

 
„Zło dobrem zwyciężaj”

23 października w naszym Internacie obchodziliśmy Wieczór Pamięci poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce. Ks. Jerzy, kapłan czasów PRL i stanu wojennego, obrońca godności człowieka, ludzkiej pracy, patriota. Duszpasterz „Solidarności” i jej patron, także przyjaciel twórców kultury. Męczennik, od 2010 r. błogosławiony Kościoła. 19 października 1984 roku wiadomość o porwaniu legendarnego kapelana lotem błyskawicy obiegła całą Polskę. Codziennie ludzie modlili się o jego szczęśliwy powrót. Niestety, 30 października z zalewu na Wiśle wyłowiono Jego zwłoki. 3 listopada 1984 r. miasto Warszawa była świadkiem „Solidarnych serc”. Ok. 600 tysięcy osób przybyło do stolicy, aby oddać hołd bestialsko zamordowanemu (obecnie Błogosławionemu) Ks. Jerzemu Popiełuszce. Pośmiertnie ksiądz Jerzy został odznaczony Orderem Orła Białego, Gwiazdą Wytrwałości, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski… Jego imię noszą w Polsce ulice, ronda, place, szkoły… jego relikwie obecne są również poza granicami naszego kraju: we Włoszech, Niemczech, Francji, Austrii, Słowacji, Czechach, a także m.in. na Filipinach, w Brazylii… Najprawdopodobniej niebawem ksiądz Jerzy Popiełuszko zostanie kanonizowany. Wieczór był też doskonałą okazją do przypomnienia najbardziej znanych słów księdza Jerzego. Osobę ks. Jerzego Popiełuszkę przybliżyła sorka Pruchnicka, film „Popiełuszko. Wolność jest w nas.” dla młodzieży przygotowała sorka Klimek, za oprawę plastyczną odpowiedzialna była sorka Janeczek. W przygotowania - jak zawsze - włączyła się młodzież: Gabrysia Rudnicka, Kasia Warda, Magda Cierlak, Natalka Nader, Dawid Kwiatkowski, Radek Sieczyński i Paweł Mańka.


 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 1 z 39