Aktualności
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Święto to zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Taka forma obchodu święta ma wiele zalet. Przede wszystkim, głośne czytanie, rozwija wyobraźnie i buduje więzi międzyludzkie, trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy. Warto czytać dzieciom, seniorom, chorym czy po prostu drugiej osobie.

Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród bibliotekarzy, ale też aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, rodziców a nawet polityków, którzy chętnie angażują się w ten projekt.
W tym dniu w wielu miejscach w Polsce organizowane jest wspólne, głośne czytanie. Oprócz znanych i lubianych aktorów, pisarzy i celebrytów, policjantów i strażaków w akcję włączają się też uczniowie i nauczyciele. Tak też było w Naszym Internacie. Sorka Pruchnicka wprowadziła wszystkich zebranych na popołudniowej herbacie, w „bajkowy klimat”. Dziewczęta z klasy pierwszej Technikum odczytały bajkę pt. „Był sobie ogrodnik”. Klasa druga odczytała „Był sobie diament” – Agnieszki Kozak. Sorka Patrycja Janeczek zaprezentowała bajkę „Drzewo życia” Ewy Koziatek. O to, by było można obejrzeć fotorelację z obchodów Dnia Głośnego Czytania zadbała sorka Aneta Klimek oraz przewodniczący naszego internatu – Dawid Kwiatkowski.

Małgorzata Pruchnicka


 

 
INTEGRACYJNE GRILLOWANIE

W blasku wrześniowego słońca, we wtorkowe popołudnie, na zielonej trawce, pod czujnym okiem pań: Eweliny Kołodziejczyk, Anety Klimek i Małgorzaty Pruchnickiej pod naszym Internatem rozpaliliśmy ogromnego grilla…

By zintegrować uczniów klas pierwszych ze starszą społecznością internackiego grona postanowiliśmy przystąpić do zdrowej rywalizacji.
Stworzyliśmy trzy ogromne drużyny: „Hotelarki i architektki”, „Samochodziarze” i „Rolnicy”.
Konkurencje cechowała ogromna różnorodność: od wymyślania bojowych okrzyków, układania mocno wymieszanych powiedzeń, przez wiązanie i rozwiązywanie skomplikowanych supłów, mierzenie obwodów drużyn do rzucania papierowymi samolotami do celu czy biegu z kamykiem na bucie…
Było wesoło! Po raz kolejny okazało się, że pomysłowość naszej młodzieży nie zna granic! W rywalizacji, po zaciętej walce, z pomocą… Anioła Stróża?!, wygrały dziewczęta czyli „Hotelarki i architektki”. „Rolnicy” zajęli drugie miejsce, zaś „Samochodziarze” stanęli na najniższym stopniu podium. Nie o miejsca tu jednak chodziło, a o wspólną zabawę! Oprócz grillowanych kiełbasek, które w tym dniu zastąpiły nam kolację częstowaliśmy się śliwkami, brzoskwiniami, a także słodyczami.
Był to bardzo udany dzień!  W przyszłym tygodniu mieszkańcy internatu wezmą udział w Europejskim Tygodniu Sportu, ale o tym niebawem.

M. Pruchnicka


 
Narodowe Czytanie 2018

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana lekturą "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł A. Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię H. Sienkiewicza oraz "Lalkę" B. Prusa. W 2016 r. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo Vadis" H. Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" S. Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2 tys. miejsc. 

W tym roku podczas Narodowego Czytania prezentowano fragmenty „Przedwiośnia”Stefana Żeromskiego. Odbywało się w rekordowej liczbie miejsc - ponad 2 tys. 950. Jak mówiła pierwsza dama, otwierając akcję, "nie tylko liczba miejsc robi wrażenie, ale też kreatywność organizatorów". - "Przedwiośnie" czytane jest m.in. na wodzie w Świnoujściu, pod ziemią w Opatowie, na motocyklach w Kleczewie, na plaży w Rewalu, w środkach komunikacji miejskiej np. w Żorach, Szczecinie, Sochaczewie - mówiła pierwsza dama.

Narodowe Czytanie odbyło się na wszystkich kontynentach, nawet na Antarktydzie, gdzie w akcję włączyli się polarnicy z polskiej stacji antarktycznej im. Henryka Arctowskiego – kontynuowała pani prezydentowa.

W tę akcję włączyła się również Społeczność Internatu. 12 września, w świetlicy internatu, wychowawczyni M. Pruchnicka wprowadziła młodzież w ideę Narodowego Czytania, następnie w prezentacji multimedialnej, przybliżono postać Stefana Żeromskiego i oczywiście odczytano fragmenty „Przedwiośnia”. Technikum w zawodzie: technik hotelarstwa reprezentowała Magdalena Cierlak, w zawodzie technik architektury krajobrazu – Karolina Szuba, Technikum Samochodowe – Michał Pęcak, a Technikum Mechanizacji Rolnictwa – Patryk Łubkowski. Grono wychowawców internatu reprezentowała sorka Małgorzata Pruchnicka, zaś czytelnikiem - ochotnikiem była sorka Patrycja Janeczek.

Wszystkim zaangażowanym: serdecznie dziękuję. Nie można też zapomnieć o osobach, które zajęły się „techniczną” stroną przedsięwzięcia: Kasia Warda, siostry Nader: Julka i Natalka oraz Michał Wójtowicz. Czytelniczą przestrzeń pomogły zaaranżować panie: Patrycja Janeczek i Ewelina Kołodziejczyk.

Małgorzata Pruchnicka


 

 
Rok szkolny 2018/2019

Nadszedł wrzesień…

Obecny rok szkolny, tak jak kilka minionych lat, rozpoczęliśmy od kwaterowania młodzieży w internacie w przeddzień uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego. W niedzielę, 2 września, o godzinie 15 zjawił się tłum mieszkańców internatu. Najliczniejszą grupą byli oczywiście pierwszoklasiści i ich rodzice, opiekunowie, którzy uczestniczyli w zebraniu wprowadzającym nowo przybyłą młodzież w tajniki internackiego życia…

Po spotkaniu wszyscy przyjęci wychowankowie poznali swoich wychowawców i zostali zakwaterowani w odpowiednich salach mieszkalnych. Następnie, przyszedł czas na poznanie współlokatorów i innych osób z klasy oraz poznanie internatu. Pierwsze dni pobytu w internacie to również czas dopełniania formalności, uzupełniania dokumentów, kwestionariuszy, ankiet, druków meldunkowych… To także czas przygotowania się do szkoły: zakup książek, zeszytów, przyborów szkolnych, odpowiedniej odzieży…

To także czas wytężonej pracy wychowawców internatu, którzy oprócz całego zgiełku związanego z rozpoczęciem nowego roku szkolnego przygotowywali się do dodatkowych zadań i reprezentowali ZSTR na Dożynkach Wojewódzkich w Radawcu – p. Patrycja Janeczek oraz na Gminnym Święcie Plonów w Strzyżewicach, panie: Aneta Klimek i Ewelina Kołodziejczyk. Wychowawcy internatu w tych przedsięwzięciach ściśle współpracowali z dyrekcją szkoły i nauczycielami. Panie Magdalena Dec i Małgorzata Pruchnicka reprezentowały Szkołę podczas ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2018 zorganizowanej jako Powiatowy Dzień Czytelnictwa w ZS im. Ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie czytając fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Warto również dodać, że w wakacje sale mieszkalne zostały odmalowane i wyposażone w nowe rolety, nowe poduszki… Aneks kuchenny doposażono w garnki, patelnie, czajniki i inne przybory kuchenne.

W bieżącym tygodniu, (zakładamy, że „złapaliście już szkolny klimat” J) mieszkańcy internatu wezmą udział w wieczorku zorganizowanym z okazji wspomnianego już Narodowego Czytania, zaś w kolejnym tygodniu, najprawdopodobniej we wtorek – 18 września spotkamy się na Imprezie Integracyjnej. Będzie odlotowo!

                                                                                                                                         Małgorzata Pruchnicka


 
WAKACJE :-)

Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadszedł wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Czas odpoczynku od książek, zeszytów, ławki szkolnej, dzwonka, porannego wstawania.

Na ten czas życzymy Wam udanego wypoczynku. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze, leniuchując w przydomowych ogródkach, na złocistych plażach, w górach i nad morzem czy jeziorami. Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, opaleni i w doskonałych humorach w nowym 2018/2019- roku szkolnym.
Życzymy wszystkim wychowankom i pracownikom, by nadchodzące wakacje były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń.

Dziękujemy za cały 2017/2018 rok szkolny.

Wychowawcy Internatu ZSTR w Piotrowicach


 

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 1 z 37