Misterium Światła i Ciemności

18 marca 2013r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w upamiętnieniu 71 rocznicy likwidacji getta na Podzamczu w Lublinie. Uroczystość organizowana przez Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, rozpoczęła się o godzinie 17.30 od odczytania nazwisk mieszkańców getta, o godzinie 18.15 symbolicznie wygaszono światła na terenie nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej.


 
Konferencja w Starostwie Powiatowym w Lublinie

7 marca 2013r. w Starostwie Powiatowym w Lublinie odbyła się konferencja poświęcona przyszłości edukacji zawodowej, w której uczestniczyli dyrektorzy szkół gimnazjalnych i wójtowie gmin Powiatu Lubelskiego. Podczas konferencji ponadgimnazjalne szkoły Powiatu Lubelskiego prezentowały własne oferty edukacyjne. Jedna forma prezentacji to szkolne stoiska, druga to pokaz multimedialny oraz część artystyczna.

Cieszymy się bardzo, że nasze stoisko i film o szkole wzbudziły wielkie zainteresowanie obecnych na konferencji osób.


 
Dzień otwarty

14 marca odbył się w naszej szkole Dzień Otwartych Drzwi. Gimnazjaliści, którzy nas odwiedzili, ich rodzice, nauczyciele, opiekunowie mogli: - spotkać się z dyrektorem, nauczycielami, uczennicami i uczniami naszego Zespołu Szkół, - zwiedzić szkołę, obejrzeć film o szkole, wystawę stroików wielkanocnych, - zobaczyć eksperymenty fizyczne, - wziąć udział w różnych konkursach, np. sportowych, - posłuchać występu zespołu muzycznego,

Dużym zainteresowaniem cieszyła się nowopowstała pracownia hotelarstwa, gdzie przygotowaliśmy dla zwiedzających pokazy dekorowania i nakrywania stołu, kurs składania serwetek oraz procedury obsługi gości w recepcji hotelowej.

Kolejnym miejscem, które można było obejrzeć był Internat. Zwiedzający, mogli zobaczyć jak wygląda fragment dnia w internacie: zagrać w bilard, ?piłkarzyki? i obejrzeć kompleksy mieszkalne, świetlicę, aneks kuchenny w którym młodzież smażyła gofry i frytki. W stołówce internatu przygotowany był dla wszystkich poczęstunek ?Piotrowickie Oponki? z ciepłą herbatką oraz chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym.

Pod koniec zwiedzania młodzież została podzielona na dwie grupy, według zainteresowań: grupa hotelarska zwiedzała pobliski Dworek Arkadia, a grupa zainteresowana kształceniem w klasach samochodowych lub mechanizacji rolnictwa zwiedzała warsztaty szkolne. Gwoździem programu w tym roku były atrakcje przygotowane przez firmę GRAVIT AGRO-POL S.A. Lublin. Wielkie zainteresowanie wzbudziły pokazy nowoczesnych technologii dla rolnictwa, jazdy testowe maszynami Manitou oraz John Deere, konkursy sprawnościowe z nagrodami. Goście mieli także możliwość przeprowadzenia komputerowej diagnostyki pojazdów samochodowych, obejrzenia demontażu i montażu kół samochodowych oraz nowoczesnych urządzeń spawalniczych i toczenia.

Okazję do zaprezentowania swoich nowoczesnych ciągników rolniczych mieli nasi uczniowie. Z klasy II TMR byli to: Konrad Cieślicki, Rafał Dyzma, Jakub Kifner, Adrian Kuna, Damian Kustra, Kamil Sobótka; z klasy II TS Przemysław Wilkołazki a z I ZSZ ? Marceli Ciołek.

Bracia Mateusz i Damian Karamon zapoznawali zainteresowanych zasadami prowadzenia swojego gospodarstwa ekologicznego usytuowanego w Wólce Rudnickiej.

Dzisiejszy dzień uważamy za bardzo udany. Mamy nadzieję, że z większością naszych odwiedzających spotkamy się już we wrześniu.

W przyszłym roku szykujemy jeszcze więcej atrakcji?


 

 
Seminarium w Yad Vashem

W dniach 03.02-15.02 2013r. w Yad Vashem w Jerozolimie odbyło się seminarium dla nauczycieli z Lubelszczyzny poświęcone pamięci o Holokauście. Jedną z 17 osób uczestniczących w tym projekcie była nauczycielka naszej szkoły pani Barbara Budziłowicz.

Organizatorem seminarium był rząd Izraela, koordynatorami Orit Margaliot i Alex Dancyg a współorganizatorami ze strony polskiej: Ośrodek Rozwoju Edukacji i Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN.

W trakcie seminarium omawiano następujące zagadnienia:

-życie społeczności żydowskiej przed wojną,

-bezprecedensowość Holokaustu,

-getta w Europie Wschodniej, struktura, życie i przywództwo w gettach,

-antysemityzm i nietolerancja,

-Sprawiedliwi wśród Narodów Świata,

Podczas zajęć było zwiedzanie kampusu Yad Vashem (Doliny Gmin, Głównego Muzeum, Centrum Pedagogicznego, Muzeum Sztuki, Góry Herzla oraz spotkania z ocalałymi z Holokaustu (lista Schindlera) Genją i Nachumem Manor, izraelskimi przewodnikami po Polsce, księdzem Romuldem Weszkinelem ?Jacobem Wekslerem, poetą Eliazem Cohen, Karolem Yaron Beckerem.

Oprócz typowych zajęć seminaryjnych odbywały się wycieczki: do Starego Miasta w Jerozolimie, nad Morze Martwe, na Górę Masada, do Nazaretu, Kafarnaum, Kany i Betlejem.


 
Rekolekcje Wielkanocne na sali gimnastycznej w naszej szkole


 
« pierwszapoprzednia111112113114115116117118119120następnaostatnia »

Strona 115 z 132