Jak wyglądają misje w Amazonii?

Dnia 10 października 2019 r. uczniowie klas: I BR, I TA, I TS, I TH, 2 TS, III TS oraz 3 TG uczestniczyli w spotkaniu z misjonarką s. Bożeną Nogą. Wyjątkowy Gość przybył do nas z bardzo daleka – s. Bożena przez 30 lat pracowała na misjach w Ameryce Południowej.

Uczniowie byli zasłuchani w opowieści s. Bożeny o Brazylii i Amazonii. Z uwagą oglądali zdjęcia, przedstawiające olbrzymie bogactwo i – niestety – skrajne ubóstwo największych brazylijskich miasta. Duże wrażenie zrobiły fotografie jednej ze szkół dla bogatych dzieci w Rio de Janeiro, w której uczniowie nie noszą zeszytów ani podręczników, lecz posługują się… tabletami. A jak wygląda zwykły, szary dzień biednego ucznia w Rio? Jest bardzo krótki, ponieważ lekcje trwają tylko 4 godziny dziennie. Do szkoły przychodzi się albo rano, albo po obiedzie, albo wieczorem. I ten upał… przez cały rok ta sama temperatura, czyli 40oC.

Misjonarka pokazywała też fotografie, ukazujące życie misyjne w Amazonii. Aby dotrzeć do misji, s. Bożena przez 10-15 godzin płynęła statkiem w górę Amazonki (od miasta Manaus), potem kolejne kilka godzin płynęła łódką, a potem była jeszcze wędrówka pieszo. Trudy podróży za każdym razem rekompensowała ogromna wdzięczność chrześcijan z lasów Amazonii.


 
Najlepsze, bo w towarzystwie.....

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycielki B.Budziłowicz brali udział w przygotowaniu i obsłudze wydarzenia, organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Ewy Kołaczkowskiej w Strzyżewicach.

Wydarzeniem tym było „Święto Pieczonego Ziemniaka”, przygotowane dla uczniów klas drugich szkół podstawowych z terenu Gminy Strzyżewice.

Oprócz różnych zabaw, dzieci miały przygotowany poczęstunek w postaci pieczonych kiełbasek i obowiązkowo pieczonych ziemniaków. Uczennice klasy drugiej Technikum w zawodzie technik hotelarstwa przygotowywały wędlinę do własnoręcznego opiekania nad ogniskiem a chłopcy z klasy pierwszej Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki dbali o „ogień” i gotowość ziemniaków do spożycia. Radosny jesienny nastrój wprowadzał szkolny zespół muzyczny (Rafał Rozwałka – akordeon, Dawid Skrzypek – gitara).

Najlepszym podziękowaniem dla organizatorów i „obsługi” były słowa jednej z mam, która z wielką radością mówiła że jej ośmioletni syn, zwykle grymaszący przy jedzeniu powiedział: „mamo to była najlepsza kiełbasa i ziemniaki jakie w życiu jadłem”.

Do zobaczenia więc za rok!


 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 9 z 132