Niedziela w Rzymie

27 maja 2018 r. byliśmy na pierwszej z trzech wycieczek, odwiedziliśmy Rzym. Co prawda mieliśmy pojechać do Asyżu i Perugii, ale plan uległ zmianie i wyjechaliśmy do Wiecznego Miasta. Pierwszym obiektem, który oglądaliśmy było Colloseum - dawny amfiteatr Flawiuszów, powstał w I w. n. e. tam odbywały się m. in. walki gladiatorów, umierali pierwsi chrześcijanie. Jako ciekawostkę podamy, że nazwa budowli została nadana od znajdującego się w pobliżu olbrzymiego posągu Nerona zw. Kolosem. W wysokiej temperaturze przemieszczaliśmy się po wąskich i zatłoczonych uliczkach miasta. Przeszliśmy koło Forum Romanum, głównego politycznego, kulturalnego i towarzyskiego ośrodka starożytnego Rzymu. I tak doszliśmy głównej atrakcji  miasta Fontanny Di Trevi zbudowanej z inicjatywy Klemensa XII w miejsce istniejącej wcześniej. Zasila ją woda doprowadzana akweduktem zbudowanym w XIX r. p. n. e. Legenda głosi, że wrzucenie monety do fontanny przez lewe ramię do tyłu zapewnia w przyszłości powrót do Rzymu, z czego wielu z naszych uczniów skorzystało. Kolejny punkt naszej marszruty to Piazza di Spagna.  Znany z monumentalnych schodów nazywanymi hiszpańskimi, po których przechadzają się modelki prezentując kolekcje mody  najsłynniejszych projektantów. Przed schodami znajduje się fontanna La Barcaccia, która nawiązuje do jednego z największych wylewów Tybru. Po lewej stronie fontanny mieści się najdroższa ulica, gdzie można zakupić ubrania, torebki najsłynniejszych dyktatorów mody. Piazza Navona to kolejny etap naszej wycieczki. Tam znajdują się trzy wielkie fontanny, w centralnej części placu usytuowana jest Fontanna dei Quattro Fiumi (Czterech Rzek), została ona zaprojektowana przez Berniniego. Skupiona jest wokół egipskiego obelisku i przedstawia postacie wraz z elementami krajobrazu symbolizujące cztery kontynenty. Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy był Plac Św. Piotra i Bazylika. Olbrzymia czterorzędowa kolumnada wywołała zachwyt, ale największy wzbudziła Bazylika Św. Piotra ze swoją olbrzymią powierzchnią. W świątyni znajduje się grób papieża Jana Pawła II, przy którym wszyscy przyklękli na krótką modlitwę, a także Pieta Michała Anioła.  Z zaciekawieniem zeszliśmy do podziemi, aby zobaczyć groby innych papieży. Rzym jest wspaniały, jednak przy tak wysokiej temperaturze i takiej ilości turystów męczący. Toteż nasi uczniowie chętnie korzystali z każdej  możliwości odpoczynku. Wydali mnóstwo pieniędzy na prezenty z tak wyjątkowego miejsca i byli mocno zaskoczeni, że tak duże ilości ludzi są zainteresowane zwiedzaniem i podziwianiem starożytnego Rzymu. Wszyscy wyrazili ochotę na powrót do tego miejsca, w bardziej sprzyjających temperaturach i mniejszym tłumie. Pozdrawiamy, dalsze relacje wkrótce.


 
Słoneczny dzień w Spoleto

Nareszcie zawitało do nas prawdziwe słońce. Przestał padać deszcz, a my wyruszyliśmy w trasę, aby poznać Spoleto. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był cmentarz. To nietypowe miejsce znacznie się różni od naszych nekropolii. Miejscowe groby przypominają kapliczki bogato wyposażone. Tak naprawdę mieszkańcy stawiają tego typu nagrobki, aby nie ponosić wysokich kosztów związanych z wydrążeniem grobów w skale. Przy cmentarzu znajduje się zabytek klasy zerowej wpisany na listę UNESCO. Jest to świątynia San Salvatore, najstarsza w mieście pochodząca z XII w. Miasteczko umbryjskie uwidacznia wpływy epoki rzymskiej, widać to dobrze w zabudowie. Wiele zabytków pochodzi z okresu średniowiecza. Jedną z wielkich atrakcji jest nazywany przez okolicznych mieszkańców most samobójców - Ponte delle Torri. Jednak nie udało się nam na niego wejść ze względu na mikropęknięcia po ostatnim trzęsieniu ziemi. Z daleka są widoczne mury wielkiego zamku – Rocca Albornoziana. Będąc na starym mieście przenieśliśmy się w czasy Starożytnego Rzymu, szczególnie gdy oglądaliśmy ruiny Teatro Romano. Wąskimi uliczkami dotarliśmy do tętniącego życiem Piazza di Mercato, gdzie nadal odbywają się warzywno – owocowe i kwiatowe targi. W Spoleto nie brakuje fontann, a jedna z nich szczególnie intryguje naszych uczniów, ponieważ próbują do niej wchodzić. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, nasza sielanka się skończyła. Od soboty jesteśmy zakwaterowani w Villa Redenta. Chłopcy mieszkają w dwóch pokojach, a dziewczyny razem. Zobaczymy, czy taka integracja sprzyjać będzie nawiązywaniu nowych przyjaźni, czy też rozbudzi pokłady skrywanych emocji. Po pracy chłopcy chętnie wychodzą do miasta, aby posmakować lokalnych przysmaków. Panie opiekunki miały okazję zdegustować najlepsze na świecie pistacjowe lody serwowane w Gelaterii Crispini. Jutro wyruszamy na wycieczkę do Asyżu i Peruggi, ponieważ przez Rzym wiedzie trasa Giro Italiano i dodatkowe tłumy ludzi będą nam uniemożliwiały zwiedzanie Wiecznego Miasta. Następna relacja wkrótce. Pozdrawiamy!


 
ZSTR ponownie w Spoleto

20 maja 2018 r. 18-osobowa grupa wraz z dwoma opiekunkami wyleciała na staże zawodowe do Spoleto. Z klasy II TMR wyjechało 15 chłopców a wraz z nimi 3 dziewczęta z II TH. Podróż samolotem wywołała wiele emocji, tym bardziej, że większość uczniów leciała po raz pierwszy. Obawy, że ulegniemy katastrofie nie ziściły się, bezpiecznie i całkiem miękko wylądowaliśmy na płycie lotniska w Rzymie. Powitał nas ciepły deszcz, ale przywieźliśmy dobrą pogodę z Polski, więc po chwili wyszło piękne słońce. Zakwaterowani jesteśmy w dwuosobowych pokojach, w nowoczesnym budynku Casa Religiosa di Ospitalita Nazareno.Ta sielanka nie potrwa jednak długo, ponieważ po tygodniu wracamy do siedziby głównej Villa Redenta. Jedzenie jak na początek wszystkim smakuje, tym bardziej, że dwa razy dziennie serwują mięso, z czego szczególnie zadowoleni są chłopcy. Pierwszy dzień upłynął na sprawach organizacyjnych, poznawaniu miasta. Od wtorku wszyscy stawili się już do pracy. Grupa chłopców pracuje w prywatnej firmie rolnej produkującej wino i oliwę, natomiast dziewczęta w Villi Redencie. Czekamy na pierwsze wrażenia, a tymczasem przesyłamy kilka fotek. Pozdrawiamy, do miłego zobaczenia.


 

 
NASI UCZNIOWIE NA IGRZYSKACH

W niedzielę 20 maja w Pszczelej Woli odbyły się III Powiatowe Igrzyska Sportowo – Rekreacyjne, w której uczestniczyło wiele gmina z naszego powiatu, a także uczniowie naszej szkoły.

Odbyło się wiele konkurencji lekkoatletycznych i zespołowych. Nasi uczniowie startowali w sztafecie szwedzkiej, w biegu na 400 m oraz w skoku w dal.

Nasza uczennica Justyna Bork w biegu na 400 m zajęła 3 miejsce, natomiast w skoku w dal 2 miejsce, i tu należą się jej ogromne gratulacje. Natomiast nasza męska sztafeta w składzie: Karol Brodziak, Dawid Kwiatkowski, Paweł Świątek i Stanisław Zdybel zajęła I miejsce, pokazując moc, wygrywając z dużą przewagą.

Wszyscy nasi uczniowie, którzy startowali, ukończyli zawody na podium i dlatego składamy im gratulacje za zaangażowanie i wolę walki.


 
Wizyta w Ogrodzie Botanicznym

W dniu 11 maja br. młodzież z Technikum Architektury Krajobrazu wyruszyła na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Lublinie. Towarzyszyła im piękna, wiosenna pogoda. Lubelski Ogród Botaniczny zajmuje powierzchnię prawie 22 ha i gromadzi 6700 gatunków roślin, a więc było co oglądać. W czasie wędrówki alejkami ogrodu młodzież zobaczyła przeróżne drzewa, krzewy, byliny i rośliny jednoroczne oraz dowiedziała się wielu ciekawych informacji o pochodzeniu, budowie, wymaganiach siedliskowych i znaczeniu spotkanych roślin. Rośliny górskie, bagienne, tropikalne, nadmorskie, ozdobne, lecznicze, użytkowe, a nawet biblijne… wiele z nich przepięknie kwitnie o tej porze roku.

Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki wywołało zwiedzanie szklarni. W jednej hodowane są kaktusy i sukulenty. Kolekcja liczy 130 gatunków i jest największą w Polsce. W drugiej szklarni mogliśmy obejrzeć rośliny wilgotnych lasów tropikalnych: storczyki, draceny, pnącza i rośliny użytkowe: wanilia, kawa, pieprz, bawełna, cytryna i inne. A piękne i ogromne palmy obudziły w młodzieży wspomnienie niedawnej wycieczki nad Adriatyk, w czasie wyjazdu do włoskiego Spoleto w ramach programu Erasmus+.

Wizyta w Ogrodzie Botanicznym była dla przyszłych architektów krajobrazu bardzo dobrą okazją do poznania i zapamiętania jak wyglądają rośliny o których uczą się na zajęciach teoretycznych. Opiekunką wycieczki była p. Patrycja Janeczek.


 

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 9 z 114