Wicemistrzostwo w halowej piłce nożnej

26 listopada 2019 r. odbyły się mistrzostwa powiatu w halowej piłce nożnej chłopców, gdzie nasza reprezentacja grała w składzie: Daśko Mateusz, Gustaw Michał, Góra Dawid, Jakubczak Jakub, Kudrelek Mateusz, Kupisz Andrzej, Malicki Jakub, Szyszkowski Kacper, Szymczyk Michał i Wójcik Karol, z trenerem Marcinem Bieleckim.

Nasi chłopcy w pierwszym meczu pokonali ZSZ z Bychawy wynikiem 2:1, natomiast w następnym spotkaniu zwyciężyli zespół ZS Bełżyce 3:2, czym zapewnili sobie drugie miejsce w zawodach. Ostatni decydujący mecz nasza reprezentacja uległa Zespołowi Szkół z Bychawy, ale zdobyli wicemistrzostwo powiatu.

Cała reprezentacja włożyła wiele wysiłku i zaangażowania, za co należą im się wielkie podziękowania i gratulacje.


 

 
Uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości

Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy Narodowe Święto Niepodlełości. Z tej okazji 13 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Wydarzenie miało przede wszystkim przypomnieć uczniom trudne czasy niewoli, ale też skłonić do refleksji nad tym, czym jest wolność. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających 11 listopada 1918 r. Największy akcent położono jednak na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli nie uległ nigdy zniechęceniu. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników w walkę narodowo – wyzwoleńczą. Nie zabrakło pięknych pieśni patriotycznych inicjowanych przez szkolną orkiestrę.

Na zakończenie wydarzenia głos zabrał dyrektor szkoły Pan Janusz Baran, który przypomniał o potrzebie pielęgnowania pamięci o polskiej historii. Pod okiem nauczycieli: p. M. Dec, p. P. Sokołowskiego, p. J.Szwałka, w przedstawieniu wzięli udział uczniowie z klas:ITB, IITG, IIITG, IVTMR, IVTG.


 
Kurs obsługi kasy fiskalnej


 
„Pająk nie kąsa, tylko u powały pląsa” - warsztaty z rękodzieła w Muzeum Wsi Lubelskiej.

W dniu 6 listopada br. osiemnastoosobowa grupa uczniów z naszego Zespołu Szkół wzięła udział w zdobniczych zajęciach warsztatowych. Zajęcia rozpoczęły się krótkim spacerem po Skansenie w kierunku zakątka Lubelszczyzna. Tam, w Chałupie z Żukowa, Pani Przewodnik zaprezentowała nam świąteczne wnętrze chaty z dawnych czasów. Na ekspozycji uczestnicy warsztatów dostrzegli też izbę przyozdobioną właśnie barwnymi pająkami czyli – ludową ozdobą wnętrz mieszkalnych wieszanych na środku izby. Następnie uczniowie udali się do posadowionej w muzealnym miasteczku Szkoły z Bobrownik, wyposażonej w robocze stoły i miejsca siedzące.  Dla wszystkich uczestników warsztatów przygotowane są stanowiska pracy zaopatrzone w przybory i materiały plastyczne, które zapewnia Muzeum. W Szkole zaprezentowane nam różne rodzaje pająków. Należały do tradycyjnych form zdobniczych. Prawdopodobnie jest to ozdoba znacznie wcześniejsza niż wycinanki. Jest bardzo ściśle powiązana z obrzędowością i wykonana z łatwo dostępnych surowców pochodzenia miejscowego: słomy, fasoli, grochu, piór, włóczki, postrzępionego płótna oraz – później wprowadzonych kolorowych bibułek i papierów. Pająki pełniły funkcje dekoracyjne, wieszane na środku sufitu lub w tzw. świętym kącie. Tam też wieszano pająki na każde święta Bożego Narodzenia lub/i Wielkanocy, zawsze na nowo wykonane. Stanowiły symbol urodzaju, pokoju i szczęścia. Zaopatrzeni w wiedzę uczniowie przystąpili do pracy. Zmagali się -tak, tak! Od niektórych wymagało to wiele cierpliwości, skupienia i precyzji;) - z najprostszą formą pająka: krystaliczną formą ze słomy żytniej połączoną za pomocą igły i nici, ozdobioną kolorową bibułą, Dawniej pająki występowały powszechnie na terenie całej Polski, a obecnie są popularnym przedmiotem warsztatów rękodzielniczych, stanowią też inspirację dla dekoratorów wnętrz i animatorów miejskich, włączone w nurt etnodizajnu.


 

 
Lekcja patriotyzmu…posprzątam, zapalę znicz.

W październiku, klasy pierwsze i trzecie pod opieką p. M. Dec i p. J. Szwałka, odwiedziły cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Dzień Wszystkich Świętych, 101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz słoneczny dzień, skłoniły uczniów do opuszczenia szkolnych murów. Zbiorowe mogiły znajdują się w Piotrowicach niedaleko lasu. Podczas krótkiej wycieczki edukacyjnej młodzież poznała szczegóły przebiegu działań wojennych w latach 1914 -1915, które rozgrywały się na tutejszych ziemiach. W atmosferze powagi i skupienia uczniowie zapalili znicze na miejscu spoczynku żołnierzy austro – węgierskich i rosyjskich. Wszyscy minutą ciszy uczciliśmy pamięć cichych bohaterów. O tych, którzy walczyli na naszych ziemiach nie zapomniano. W ostatnich dniach października, z inicjatywy ucznia Dawida Kwiatkowskiego, młodzież z klasy III TS uporządkowała cmentarz Nieznanego Żołnierza. W kilka godzin udało się uporządkować, oczyścić z liści kilkanaście mogił. Piękny i szlachetny czyn jest najlepszym przykładem żywego patriotyzmu wśród młodzieży.


 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 6 z 132