„Pająk nie kąsa, tylko u powały pląsa” - warsztaty z rękodzieła w Muzeum Wsi Lubelskiej.

W dniu 6 listopada br. osiemnastoosobowa grupa uczniów z naszego Zespołu Szkół wzięła udział w zdobniczych zajęciach warsztatowych. Zajęcia rozpoczęły się krótkim spacerem po Skansenie w kierunku zakątka Lubelszczyzna. Tam, w Chałupie z Żukowa, Pani Przewodnik zaprezentowała nam świąteczne wnętrze chaty z dawnych czasów. Na ekspozycji uczestnicy warsztatów dostrzegli też izbę przyozdobioną właśnie barwnymi pająkami czyli – ludową ozdobą wnętrz mieszkalnych wieszanych na środku izby. Następnie uczniowie udali się do posadowionej w muzealnym miasteczku Szkoły z Bobrownik, wyposażonej w robocze stoły i miejsca siedzące.  Dla wszystkich uczestników warsztatów przygotowane są stanowiska pracy zaopatrzone w przybory i materiały plastyczne, które zapewnia Muzeum. W Szkole zaprezentowane nam różne rodzaje pająków. Należały do tradycyjnych form zdobniczych. Prawdopodobnie jest to ozdoba znacznie wcześniejsza niż wycinanki. Jest bardzo ściśle powiązana z obrzędowością i wykonana z łatwo dostępnych surowców pochodzenia miejscowego: słomy, fasoli, grochu, piór, włóczki, postrzępionego płótna oraz – później wprowadzonych kolorowych bibułek i papierów. Pająki pełniły funkcje dekoracyjne, wieszane na środku sufitu lub w tzw. świętym kącie. Tam też wieszano pająki na każde święta Bożego Narodzenia lub/i Wielkanocy, zawsze na nowo wykonane. Stanowiły symbol urodzaju, pokoju i szczęścia. Zaopatrzeni w wiedzę uczniowie przystąpili do pracy. Zmagali się -tak, tak! Od niektórych wymagało to wiele cierpliwości, skupienia i precyzji;) - z najprostszą formą pająka: krystaliczną formą ze słomy żytniej połączoną za pomocą igły i nici, ozdobioną kolorową bibułą, Dawniej pająki występowały powszechnie na terenie całej Polski, a obecnie są popularnym przedmiotem warsztatów rękodzielniczych, stanowią też inspirację dla dekoratorów wnętrz i animatorów miejskich, włączone w nurt etnodizajnu.


 

 
Lekcja patriotyzmu…posprzątam, zapalę znicz.

W październiku, klasy pierwsze i trzecie pod opieką p. M. Dec i p. J. Szwałka, odwiedziły cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Dzień Wszystkich Świętych, 101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz słoneczny dzień, skłoniły uczniów do opuszczenia szkolnych murów. Zbiorowe mogiły znajdują się w Piotrowicach niedaleko lasu. Podczas krótkiej wycieczki edukacyjnej młodzież poznała szczegóły przebiegu działań wojennych w latach 1914 -1915, które rozgrywały się na tutejszych ziemiach. W atmosferze powagi i skupienia uczniowie zapalili znicze na miejscu spoczynku żołnierzy austro – węgierskich i rosyjskich. Wszyscy minutą ciszy uczciliśmy pamięć cichych bohaterów. O tych, którzy walczyli na naszych ziemiach nie zapomniano. W ostatnich dniach października, z inicjatywy ucznia Dawida Kwiatkowskiego, młodzież z klasy III TS uporządkowała cmentarz Nieznanego Żołnierza. W kilka godzin udało się uporządkować, oczyścić z liści kilkanaście mogił. Piękny i szlachetny czyn jest najlepszym przykładem żywego patriotyzmu wśród młodzieży.


 
Pomagamy Kamilowi ...

W minioną niedzielę, 27 października, odbyło się w naszej szkole zebranie z Rodzicami uczniów. Miało ono nieco inny charakter, niż dotychczas, ale też i okoliczności były nadzwyczajne. Oprócz Rodziców zaszczycili nas swoją obecnością Doradca Wojewody Przemysława Czarnka i Przewodniczący Rady Powiatu. Cel spotkania był bardzo szczytny – wspomóc finansowo operację i rehabilitację ucznia klasy III - Kamila. Zebrani Goście mogli kupić wyroby rękodzieła, biżuterię, wiązanki nagrobne, usługi na warsztatach szkolnych (m.in. wymianę opon, ustawienia świateł), korepetycje z różnych przedmiotów. Dla miłośników słodkości proponowaliśmy „małą czarną” z pysznymi ciastami. Dzięki wielkim sercom i ogromnej życzliwości naszych Gości udało się zebrać kwotę ok. 3 tysięcy złotych.

Było to już kolejne przedsięwzięcie, mające na celu pomoc Uczniowi. Wcześniej odbyła się dyskoteka, „Mecz Gwiazd” w piłkę siatkową, turniej w CS-a i kiermasz ciast. Łączna kwota zebrana podczas wszystkich akcji to ponad 7 tysięcy złotych!!!

Kochana Młodzieży!!! Jesteście Wspaniali!!! Macie wielkie Serducha!!! Serdeczne dzięki Wam i Waszym Rodzicom za tak wielki odzew podczas tej akcji!!!

Wierzymy, że Kamil wkrótce przejdzie pomyślnie operację i rehabilitację, czego życzymy Mu z całego serca.


 
Sprzątanie świata ...


 
MAMY ZŁOTE DZIEWCZYNY ...

MAMY ZŁOTE DZIEWCZYNY

24 października 2019 r. odbyły się Powiatowe Zawody w tenisie stołowym drużynowym dziewcząt i chłopców. Gościliśmy w naszej szkole sześć zespołów, które rywalizowały o mistrzostwo powiatu. Nasza reprezentacja dziewcząt w składzie: Gąsiorowska Wiktoria i Mańka Katarzyna zdobyły mistrzostwo, pokonując wszystkie drużyny. Nasze złote dziewczyny w każdym meczu pokazały pełny profesjonalizm, zaangażowanie i wolę walki oraz udowodniły, że w sporcie wszystko jest możliwe. Wielkie gratulacje dla naszych złotek, ponieważ mistrzostwo powiatu wróciło do naszej szkoły po dwóch latach.

Natomiast reprezentacja chłopców w składzie: Kudrelek Mateusz i Wójtowicz Michał zajęli czwarte miejsce, gdzie poziom rozgrywek był bardzo wysoki. Jeszcze raz dla naszych zawodników gratulacje oraz życzenia dalszych sukcesów.


 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 6 z 132