Aktualności
Ozdabiamy bombki choinkowe ....

Na początku grudnia pani Anna Krzyżak zaprezentowała naszym uczennicom nową metodę ozdabiania styropianowych bombek choinkowych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem a efekty można podziwiać na zdjęciach. Pani Ani dziękujemy i zapraszamy ponownie z nowymi, ciekawymi propozycjami :-)


 
24 października przypada Światowy Dzień Origami

Origami to sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX wieku ostatecznie ustalono, że w procesie robienia klasycznego origami, nie należy ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać.

Kilkoro śmiałków z naszego internatu podjęło się tej trudnej sztuki. Efektem ich pracy są papierowe: żabki, serduszka, motylki itp.


 
Tradycji stało się zadość - pierwszoklasiści są już po otrzęsinach.

Dzielnie pokonywali zadania, aby być godnie przyjętymi do społeczności internackiej ZSTR w Piotrowicach. Sprawdzono umiejętności matematyczne w zakresie miary powierzchni nietypowym urządzeniem, czyli długopisem. Pierwszoklasiści udowodnili nam, że na lekcjach muzyki nie spali - pięknie śpiewając wyznaczone piosenki. Przy tej okazji, próbie poddano także nową wychowawczynię – p. Magdę, która udowadniała, że śpiewać każdy może… Nie zabrakło także konkursów kulinarnych, takich jak picie mleka przez słomkę czy jedzenia jabłka bez użycia rąk. Ostatnia konkurencja sprawdzała umiejętności malarskie. Nasi wychowankowie niczym koty, które widzą po ciemku, malowali portret swojego wychowawcy z zawiązanymi oczami. Jury w składzie: Patrycja B., Michał P. Iwona S. ogłosiło, że najlepszą klasą pierwszą okazała się klasa I Szkoły Branżowej I stopnia. Wszyscy bardzo dobrze się bawili pod czujnym okiem sorek I. Lipiec, M. Dec i E. Kołodziejczyk.


 
Dzień Chłopaka

To wyjątkowe Święto Naszych Chłopców uczciliśmy w internacie dyskoteką, drobnymi upominkami słodkościami, refleksjami…

W chłopięcym już to stwierdzisz wieku,

Że świat wciąż robi Ci na przekór.

Na drodze życia już od razu

Znaki zakazu:

Nie wolno piłką rzucać w okno!

Nie wolno kąpać się bo mokro!

Nie wolno kłamać w życia wiośnie!

Nie wolno kląć, aż się dorośnie!

Nie wolno palić ani pić,

Bo wciąż Ci mówią wstydź się, wstydź!

Gdy w wiek męski zdołasz zmienić

Tę młodość szkolną i mozolną,

Wolno Ci się będzie ożenić

I znów Ci nic nie będzie wolno!


 

 
„ABC Prawa”

W dniach 19 i 26 września br. prawie pięćdziesięcioro uczniów ZSTR w Piotrowicach wzięło udział w dwudniowym szkoleniu dla uczniów „ABC Prawa”. Działanie to realizowane było w ramach umowy lubelskiego Starostwa Powiatowego z warszawską Fundacją Honeste Vivere. Program szkolenia przygotowanego przez Fundację skierowany był do młodzieży ponadgimnazjalnej z terenu Powiatu Lubelskiego i dotyczył zagadnień z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Zawierał on pięć modułów (każdy moduł poruszał od trzech do pięciu zagadnień): Wstęp do prawa (np. Jakie mamy zawody prawnicze i dlaczego warto to wiedzieć?), Prawo w rodzinie (np. Dziedziczenie i moje prawa spadkowe), Prawo w szkole (np. Za jakie nieprawidłowe zachowania mogę ponosić odpowiedzialność?), Prawo na co dzień (np. Na czym polega moja zdolność do czynności prawnych?) oraz Prawo w działaniu (np. Jakie są moje prawa i obowiązki w sądzie?).
Szkolenie prowadzone było przez adwokat – panią Annę Nieśpiał. Pani adwokat opowiedziała nam o swoim zawodzie, przybliżyła nam również pracę sędziego, prokuratora, radcy prawnego notariusza, kuratora sądowego. Objaśniła pojęcia typu: powód, oskarżony, oskarżyciel posiłkowy, dowód w sprawie, przestępstwo, wykroczenie, rachunek retrospektywny, testament, prawo spadkowe, dziedziczenie ustawowe. Zobaczyliśmy także przykładowe akty oskarżenia i wyroki w sprawie.   Dowiedzieliśmy się jak wyglądają sale sądowe i okoliczne więzienia!  

Każdy uczestnik, niebawem otrzyma z warszawskiej Fundacji Honeste Vivere, certyfikat ukończenia szkolenia.


 

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 7 z 41