Aktualności
„Zło dobrem zwyciężaj”

23 października w naszym Internacie obchodziliśmy Wieczór Pamięci poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce. Ks. Jerzy, kapłan czasów PRL i stanu wojennego, obrońca godności człowieka, ludzkiej pracy, patriota. Duszpasterz „Solidarności” i jej patron, także przyjaciel twórców kultury. Męczennik, od 2010 r. błogosławiony Kościoła. 19 października 1984 roku wiadomość o porwaniu legendarnego kapelana lotem błyskawicy obiegła całą Polskę. Codziennie ludzie modlili się o jego szczęśliwy powrót. Niestety, 30 października z zalewu na Wiśle wyłowiono Jego zwłoki. 3 listopada 1984 r. miasto Warszawa była świadkiem „Solidarnych serc”. Ok. 600 tysięcy osób przybyło do stolicy, aby oddać hołd bestialsko zamordowanemu (obecnie Błogosławionemu) Ks. Jerzemu Popiełuszce. Pośmiertnie ksiądz Jerzy został odznaczony Orderem Orła Białego, Gwiazdą Wytrwałości, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski… Jego imię noszą w Polsce ulice, ronda, place, szkoły… jego relikwie obecne są również poza granicami naszego kraju: we Włoszech, Niemczech, Francji, Austrii, Słowacji, Czechach, a także m.in. na Filipinach, w Brazylii… Najprawdopodobniej niebawem ksiądz Jerzy Popiełuszko zostanie kanonizowany. Wieczór był też doskonałą okazją do przypomnienia najbardziej znanych słów księdza Jerzego. Osobę ks. Jerzego Popiełuszkę przybliżyła sorka Pruchnicka, film „Popiełuszko. Wolność jest w nas.” dla młodzieży przygotowała sorka Klimek, za oprawę plastyczną odpowiedzialna była sorka Janeczek. W przygotowania - jak zawsze - włączyła się młodzież: Gabrysia Rudnicka, Kasia Warda, Magda Cierlak, Natalka Nader, Dawid Kwiatkowski, Radek Sieczyński i Paweł Mańka.


 
Dzień Papieski - „Promieniowanie ojcostwa”

„Promieniowanie ojcostwa” – to hasło XVIII Dnia Papieskiego, podczas którego w minionym tygodniu w naszym Internacie przypomnieliśmy nauczanie Papieża Jana Pawła II. Wieczór słowno – muzyczny śpiewem „Abba Ojcze” rozpoczęli: Drozda Aleksandra, Gąsiorowska Wiktoria, Wierzchowska Aleksandra, Wójcik Paulina oraz Mańka Paweł. Następnie życiorys i ważne słowa kierowane do nas przez Papieża Polaka przypomnieli: Kuś Karolina, Rudnicka Gabriela, Starko Nataliia, Kwiatkowski Dawid i Madejek Mateusz. Wieczór ten przygotowały sorki: p. Janeczek, A. Klimek, E. Kołodziejczyk i M. Pruchnicka. Podczas wspominania Jana Pawła II, faktu, iż w 2018 r. obchodzona jest też m.in. 60. rocznica sakry biskupiej Karola Wojtyły i 40. rocznicy wyboru Naszego Rodaka na PAPIEŻA, oglądaliśmy prezentację zdjęć począwszy od małego Karolka i jego rodziców, przez lata dziecięce, młodzieńcze, dorosłość… Zwróciliśmy uwagę na sława kardynała Nycza, że „Oczywiście rocznice i jubileusze nie są dogmatem, ale okazją do tego, aby nadal przypominać papieża, jego nauczanie i pontyfikat oraz to, że został nam dany przez Kościół jako orędownik świętości oraz wzór do naśladowania nie tylko dla biskupów i księży, ale dla wszystkich katolików świeckich”. Na zakończenie wieczoru, zespół muzyczny, odśpiewał zwrotki „Barki” – ulubionej pieśni Papieża, w refreny włączyli się pozostali uczestnicy wieczorku.

Małgorzata Pruchnicka


 
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Święto to zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Taka forma obchodu święta ma wiele zalet. Przede wszystkim, głośne czytanie, rozwija wyobraźnie i buduje więzi międzyludzkie, trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy. Warto czytać dzieciom, seniorom, chorym czy po prostu drugiej osobie.

Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród bibliotekarzy, ale też aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, rodziców a nawet polityków, którzy chętnie angażują się w ten projekt.
W tym dniu w wielu miejscach w Polsce organizowane jest wspólne, głośne czytanie. Oprócz znanych i lubianych aktorów, pisarzy i celebrytów, policjantów i strażaków w akcję włączają się też uczniowie i nauczyciele. Tak też było w Naszym Internacie. Sorka Pruchnicka wprowadziła wszystkich zebranych na popołudniowej herbacie, w „bajkowy klimat”. Dziewczęta z klasy pierwszej Technikum odczytały bajkę pt. „Był sobie ogrodnik”. Klasa druga odczytała „Był sobie diament” – Agnieszki Kozak. Sorka Patrycja Janeczek zaprezentowała bajkę „Drzewo życia” Ewy Koziatek. O to, by było można obejrzeć fotorelację z obchodów Dnia Głośnego Czytania zadbała sorka Aneta Klimek oraz przewodniczący naszego internatu – Dawid Kwiatkowski.

Małgorzata Pruchnicka


 

 
INTEGRACYJNE GRILLOWANIE

W blasku wrześniowego słońca, we wtorkowe popołudnie, na zielonej trawce, pod czujnym okiem pań: Eweliny Kołodziejczyk, Anety Klimek i Małgorzaty Pruchnickiej pod naszym Internatem rozpaliliśmy ogromnego grilla…

By zintegrować uczniów klas pierwszych ze starszą społecznością internackiego grona postanowiliśmy przystąpić do zdrowej rywalizacji.
Stworzyliśmy trzy ogromne drużyny: „Hotelarki i architektki”, „Samochodziarze” i „Rolnicy”.
Konkurencje cechowała ogromna różnorodność: od wymyślania bojowych okrzyków, układania mocno wymieszanych powiedzeń, przez wiązanie i rozwiązywanie skomplikowanych supłów, mierzenie obwodów drużyn do rzucania papierowymi samolotami do celu czy biegu z kamykiem na bucie…
Było wesoło! Po raz kolejny okazało się, że pomysłowość naszej młodzieży nie zna granic! W rywalizacji, po zaciętej walce, z pomocą… Anioła Stróża?!, wygrały dziewczęta czyli „Hotelarki i architektki”. „Rolnicy” zajęli drugie miejsce, zaś „Samochodziarze” stanęli na najniższym stopniu podium. Nie o miejsca tu jednak chodziło, a o wspólną zabawę! Oprócz grillowanych kiełbasek, które w tym dniu zastąpiły nam kolację częstowaliśmy się śliwkami, brzoskwiniami, a także słodyczami.
Był to bardzo udany dzień!  W przyszłym tygodniu mieszkańcy internatu wezmą udział w Europejskim Tygodniu Sportu, ale o tym niebawem.

M. Pruchnicka


 
Narodowe Czytanie 2018

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana lekturą "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł A. Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię H. Sienkiewicza oraz "Lalkę" B. Prusa. W 2016 r. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo Vadis" H. Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" S. Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2 tys. miejsc. 

W tym roku podczas Narodowego Czytania prezentowano fragmenty „Przedwiośnia”Stefana Żeromskiego. Odbywało się w rekordowej liczbie miejsc - ponad 2 tys. 950. Jak mówiła pierwsza dama, otwierając akcję, "nie tylko liczba miejsc robi wrażenie, ale też kreatywność organizatorów". - "Przedwiośnie" czytane jest m.in. na wodzie w Świnoujściu, pod ziemią w Opatowie, na motocyklach w Kleczewie, na plaży w Rewalu, w środkach komunikacji miejskiej np. w Żorach, Szczecinie, Sochaczewie - mówiła pierwsza dama.

Narodowe Czytanie odbyło się na wszystkich kontynentach, nawet na Antarktydzie, gdzie w akcję włączyli się polarnicy z polskiej stacji antarktycznej im. Henryka Arctowskiego – kontynuowała pani prezydentowa.

W tę akcję włączyła się również Społeczność Internatu. 12 września, w świetlicy internatu, wychowawczyni M. Pruchnicka wprowadziła młodzież w ideę Narodowego Czytania, następnie w prezentacji multimedialnej, przybliżono postać Stefana Żeromskiego i oczywiście odczytano fragmenty „Przedwiośnia”. Technikum w zawodzie: technik hotelarstwa reprezentowała Magdalena Cierlak, w zawodzie technik architektury krajobrazu – Karolina Szuba, Technikum Samochodowe – Michał Pęcak, a Technikum Mechanizacji Rolnictwa – Patryk Łubkowski. Grono wychowawców internatu reprezentowała sorka Małgorzata Pruchnicka, zaś czytelnikiem - ochotnikiem była sorka Patrycja Janeczek.

Wszystkim zaangażowanym: serdecznie dziękuję. Nie można też zapomnieć o osobach, które zajęły się „techniczną” stroną przedsięwzięcia: Kasia Warda, siostry Nader: Julka i Natalka oraz Michał Wójtowicz. Czytelniczą przestrzeń pomogły zaaranżować panie: Patrycja Janeczek i Ewelina Kołodziejczyk.

Małgorzata Pruchnicka


 

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 4 z 41