Aktualności
„ARS, czyli jak dbać o miłość – spotkanie edukacyjne w internacie”

Miłość wymaga troski, zadbania, jest pewnego rodzaju sztuką. Substancje psychoaktywne przyjmowane w ciąży mogą powodować szereg wad rozwojowych u dziecka. Między innymi tego rodzaju informacje zostały przekazane wychowankom biorącym udział w kolejnej części programu edukacyjnego „ARS, czyli jak dbać o miłość”. Spotkanie odbyło się w czwartek 28 marca w internacie, dotyczyło problematyki zdrowia. Młodzież zapoznała się z przykładami negatywnych skutków zażywania nikotyny, narkotyków i innych środków psychoaktywnych na zdrowie ich i potomstwa. Szerzenie przekazu edukacyjnego na temat ograniczenia zażywania środków psychoaktywnych jest niezwykle ważna wśród młodzieży, która dopiero wkracza w okres dojrzałości. Uświadamia im jakie zagrożenia niosą za sobą nałogi. Pod koniec spotykanie uczestnicy wypełnili anonimowe ankiety, z których wynika, że program cieszy się dobrym odbiorem wśród wychowanków. 
ARS, czyli jak dbać o miłość

Dbanie o życie i zdrowie jest dbaniem o miłość w wielu jej wymiarach. Pod tym zdaniem bez wątpienia podpisują się uczniowie z naszej szkoły biorący udział w kolejnej edycji programu edukacyjnego: ”ARS, czyli jak dbać o miłość”. Inicjatywa w nowoczesny sposób podchodzi do profilaktyki uzależnień, bowiem skupia się na wartościach uznawanych za ważne przez młodych ludzi. Głównym celem programu jest wyposażenie uczestników w wiedzę i umiejętności zmniejszające ryzyko utraty zdrowia i życia ich samych oraz ich potomków, zwłaszcza spowodowanych używaniem substancji psychoaktywnych. Zajęcia edukacyjne realizowane są w internacie w godzinach popołudniowych. Struktura programu oparta jest na 3 częściach. Do tej pory odbyła się pierwsza część programu zatytułowana: „Życie i zdrowie podstawowym warunkiem ludzkiej miłości”. Spotkania mają charakter koedukacyjny, jednak grupą docelową są kobiety, w związku z tym uczestnikami są w większości dziewczęta. „ARS, czyli jak dbać o miłość” po raz kolejny spotkał się z dobrym odbiorem ze strony młodzieży. Uniwersalna tematyka i przystępna forma przekazu pomaga uświadomić uczniom, że zdrowie i dobre, pełne miłości życie, to życie bez nałogów. Koordynatorem programu jest p. Magdalena Dec.


 
Wigilia ...

Dnia 18 grudnia 2018r. spotkaliśmy się w stołówce internatu na rokrocznej Wieczerzy Wigilijnej, aby tradycyjnie podzielić się opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia. Po wysłuchaniu części artystycznej przygotowanej przez panią Małgorzatę Pruchnicką (w której udział wzięli: Karolina Kuś, Wiktoria Kurzyna, Magda Cierlak, Dawid Kosidło, Daniel Mikołajewicz) wspólnej modlitwie i wysłuchaniu fragmentu Pisma Świętego, mówiącego o Narodzeniu Pańskim, złożyliśmy sobie życzenia. Przy blasku choinki przełamaliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy (Brawo Marcin Pachuta!), a następnie zasiedliśmy do suto zastawionych stołów, udekorowanych stroikami, wykonanymi przez uczniów „architektury krajobrazu”. Jak tradycja nakazuje na wigilijnym stole pojawił się czerwony barszczyk, makowiec, śledzie i inne rybne dania przygotowane jak co roku przez panie kucharki. Czuliśmy w pełni świąteczną atmosferę. Większość z nas nie może się już doczekać powrotów do domów i świąt spędzonych w rodzinnym gronie.


 

 
Motycz Leśny czyli w Centrum Dobrego Wychowania Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo

12 grudnia grupa młodzieży z naszej szkoły uczestniczyła w podsumowaniu projektu Ministerstwa Zdrowia „Poprawa zdrowia prokreacyjnego”, który w tym i poprzednim roku szkolnym koordynowała w naszym Zespole Szkół pani Małgorzata Pruchnicka.

Podsumowaniem była debata „Młodzież a zdrowie prokreacyjne”, której uczestnikami byli: Aleksandra Wierzchowska, Aleksandra Drozda, Dominika Mazur – lider grupy, Karolina Szuba, Natalia Nader, Weronika Rycak - sprawozdawca, Paweł Mańka i Dawid Kwiatkowski. Celem debaty było poznanie opinii młodzieży na temat zdrowia prokreacyjnego i uświadomienie osobistego wpływu i odpowiedzialności za zdrowie i życie. Uczestnikami byli przedstawiciele kilku szkół z województwa biorących udział w warsztatach „W stronę dojrzałości” wraz z opiekunami. Równolegle odbywał się również finał konkursu „Zdrowa dojrzałość” w którym do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się Katarzyna Warda i Magdalena Cierlak, którym do podium zabrakło bardzo, bardzo niewiele… Ale i tak przywieźliśmy nagrody! Dla szkoły wygraliśmy laserową drukarkę HP, zaś młodzież w zależności od działania i funkcji otrzymała powerbanki, słuchawki, głośniki bezprzewodowe… Wyjazd był udany. Lubelska firma Lechaa Consulting odpowiedzialna za realizację projektu, zapewniła nam bezpłatny transport, słodki kącik kawowo – herbaciany oraz smaczny, dwudaniowy obiad. Dodatkową atrakcją Centrum Dobrego Wychowania były… alpaki, Dobrze Wychowane Alpaki!!!

Małgorzata Pruchnicka


 

 
Mikołajki ....

Ho! Ho! Ho!

6 grudnia mieszkańców internatu odwiedził Mikołaj. Wniósł sporo radości. Przypomniał, że każdy z nas ma w sobie coś z dziecka… Mikołajkowe zmagania zostały przygotowane przez p. M. Pruchnicką i A. Klimek.

W towarzystwie Mikołaja młodzież podzielona na trzy drużyny odgadywała ukryte hasła, sprawdzała się w znajomości kolęd, rozwiązywała Quiz wiedzy o Świętach Bożego Narodzenia w Polsce i na świecie, uczestniczyła w malowaniu portretu świętego Mikołaja… Mikołaj oczywiście wszystkim obecnym podziękował za wspólną zabawę, wręczył słodycze i obiecał, że wróci do nas za rok- jeśli będziemy grzeczni…  


 

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 3 z 41