Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Święto to zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Taka forma obchodu święta ma wiele zalet. Przede wszystkim, głośne czytanie, rozwija wyobraźnie i buduje więzi międzyludzkie, trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy. Warto czytać dzieciom, seniorom, chorym czy po prostu drugiej osobie.

Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród bibliotekarzy, ale też aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, rodziców a nawet polityków, którzy chętnie angażują się w ten projekt.

W tym dniu w wielu miejscach w Polsce organizowane jest wspólne, głośne czytanie. Oprócz znanych i lubianych aktorów, pisarzy i celebrytów, policjantów i strażaków w akcję włączają się też uczniowie i nauczyciele. Tak też było w Naszym Internacie. Sorka Pruchnicka wprowadziła wszystkich zebranych na popołudniowej herbacie, w „bajkowy klimat”. Lekturę wybrały dziewczęta z klasy czwartej. Były to „Przygody Pchły Szachrajki” Jana Brzechwy. W głośne czytanie zaangażowały się dziewczęta z klasy pierwszej, trzeciej i czwartej Technikum. O to, by było można obejrzeć fotorelację z obchodów Dnia Głośnego Czytania zadbała sorka Aneta Klimek oraz Natalia Nader. Poczęstunek oraz dekorację przygotowały jak zwykle niezastąpione Kasia Warda, Magda Cierlak i Karolina Szuba.

                                                                                                                              Małgorzata Pruchnicka