Narodowe Czytanie 2019

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 r. i od tego roku czytano już utwory Mickiewicza, Fredry, Sienkiewicza Prusa, Wyspiańskiego, Żeromskiego. W tym roku podczas Narodowego Czytania prezentowano Nowele Polskie różnych autorów. W tę akcję włączyła się również Społeczność Internatu. 24 września, w świetlicy internatu, wychowawczyni M. Pruchnicka wprowadziła młodzież w ideę Narodowego Czytania, następnie przybliżono fragmenty ośmiu lektur wybranych na ósme Narodowe Czytanie. Oto one: Dobra pani – Eliza Orzeszkowej, Dym – Maria Konopnickiej, Katarynka – Bolesława Prus, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza, Orka – Władysław Stanisław Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromskiego, Sachem – Henryk Sienkiewicza, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuskiego.

Wszystkim zaangażowanym w czytanie oraz pomoc w dekoracji serdecznie dziękujemy.