ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

ZAPRASZAMY NA UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/18

8:00 - MSZA W KOŚCIELE PARAFIALNYM W BYSTRZYCY STAREJ

9:15 - SPOTKANIE NA SALI GIMNASTYCZNEJ


 
Nasz wolny czas we Włoszech

Codziennie po pracy, po obiedzie mamy do dyspozycji wiele godzin dla siebie. Spędzamy je na różne sposoby. Ostatnio chłopcy zdecydowali się zdobyć szczyt Monteluco. Co prawda nie wszyscy udali się na tę wyprawę. Grupa zapaleńców miała zamiar dotrzeć do celu. Jednak nie każdy ma ochotę na intensywny ruch. Część młodzieży chętnie spaceruje po parku, pozostali przebywają w pokojach, serfując po Internecie lub rozmawiają z bliskimi. W poniedziałek mieliśmy wspaniałą okazję zaczerpnąć morskiego powietrza. Po ponad dwugodzinnej podróży dotarliśmy do San Benedetto del Tronto – pięknego kurortu nadmorskiego. Miasto zachwyca alejami z palm i kwitnącymi oleandrami. Dla niektórych morze było wyjątkowym widokiem, który widzieli po raz pierwszy. Piaszczysta plaża, ciepły piasek i woda zapewniły wszystkim wspaniały relaks. Zabawy w morzu, gra w piłkę, wyprawy na kamienistą wyspę to główne zajęcia tego dnia. Wszyscy spędziliśmy tam niezapominane chwile, nie brakowało śmiechu i żartów. Wykorzystaliśmy piękną pogodę na opalanie, co mocno dało się odczuć później, a szczególnie Radek. Nie tylko dziewczęta lubią brąz. Okazało się, że i chłopcy. Wieczorem przy kolacji wszyscy ocenialiśmy stopień włoskiej opalenizny.


 
Występ na Festynie Rodzinnym w Bystrzycy Starej


 
Z wizytą w Asyżu i Perugii

2 czerwca to data naszej kolejnej wycieczki. Tym razem zwiedzaliśmy miasta w pobliżu Spoleto – Asyż i Perugię. Najpierw odwiedziliśmy miejsce narodzin Św. Franciszka, czyli Asyż. Celem naszej wizyty była Bazylika Santa Maria Degli Angeli oraz Bazylika Św. Klary. Pierwsza z wymienionych świątyń mieści w środku kościółek, który otrzymał w darze św. Franciszek od benedyktnów. Z wielkim skupieniem zwiedzaliśmy bazylikę św. Klary - gotycką budowlę przypominającą górny kościół świątyni św. Franciszka. W tym miejscu pochowana została św. Klara. Naszą uwagę przykuły XIII i XIV- wieczne freski ze Starego i Nowego Testamentu. Autentyczne niemal ascetyczne ubrania świętych znajdują się w podziemiach. Ostatnim oglądanym zabytkiem w Asyżu był XII - wieczny kościół wybudowany na Piekielnym Wzgórzu. Po kanonizacji św. Franciszka miejsce to zmieniło nazwę na Wzgórze Rajskie. Znajdują się tam znane na całym świecie freski Giotta, a w Bazylice dolnej zamknięty w skale grób św. Franciszka. Skupił on wszystkich na chwilowej modlitwie.

Dobrze, że musieliśmy przejechać do kolejnego miasta, czyli Perugii, bo zaczynał nam mocno doskwierać upał. W klimatyzowanym autokarze mieliśmy czas na chwilę odpoczynku. Swoją przygodę w stolicy Umbrii rozpoczęliśmy od jazdy minimetrem. W wagoniku bez pani przewodnik, chłopcy mieli potężne obawy, czy ulegniemy katastrofie kolejowej i nie dotrzemy do centrum miasta. Czarne scenariusze znowu się nie sprawdziły, cali i zdrowi dojechaliśmy do podziemnego miasta. Przechadzając się ulicami „miasta w mieście” przenieśliśmy się w zamierzchłą przeszłość, w czym nam pomogły wizualizacje w jednej z grot. Kolejnym punktem marszruty był plac, gdzie znajduje się utrzymany w stylu gotyckim Ratusz – Pałac dei Priori. Niezwykły gryf – godło Perugii i XIV- wieczny lew z brązu przykuły naszą uwagę. Kiedy weszliśmy do środka mieliśmy okazję podziwiać bogato zdobioną historyczną siedzibę gildii (dawny kantor, który ustalał kursy wymiany waluty i określał wartość kruszców w pieniądzach). Na przeciwko znajduje się Katedra San Lorenzo, tam również nas nie zabrakło. Kaplica św. Pierścienia zawierająca relikwiarz z pierścieniem uważanym za obrączkę Maryi cieszyła się największym zainteresowaniem. Ostatni punkt wycieczki to średniowieczna Fonanna Maggiore –symbol miasta, stałe miejsce spotkań obywateli nie tylko Perugii. Zmęczeni i wzbogaceni estetycznymi doświadczeniami wróciliśmy do Villi Redenty.


 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 1 z 107