AGRO SHOW Bednary

O tym, że w Zespole Szkół Techniki Rolniczej ciągle coś nowego się dzieje świadczy fakt wyjazdu uczniów w dniach 22-23 września 2016r. na Bednary na Międzynarodową Wystawę Rolniczą AGRO SHOW organizowaną jest przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. To kompleksowa wystawa, podczas której swoją aktualną ofertę pokazują producenci nawozów, nasion, środków ochrony roślin, miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń rolniczych. Dzięki temu 60 uczniów przebywających na AGRO SHOW podczas Wystawy miało możliwość zapoznania się z kompletną ofertą środków produkcji i usług dla rolnictwa. Mogli też spotkać się bezpośrednio z przedstawicielami wszystkich liczących się instytucji i agencji związanych z branżą rolniczą. Jesteśmy pewni tego, że AGRO SHOW stało się platformą do poszerzania wiedzy, kontaktów i doświadczeń naszych uczniów.


 
Lubelskie Sianokosy

Już po raz drugi w Zespole Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach 22.09.2016 odbyły się „Lubelskie sianokosy”. Mottem tegorocznych były słowa: ”Nowoczesny rolnik podtrzymuje tradycje”. Imprezie przyświecały cele, by kultywować tradycje rolniczych regionów Lubelszczyzny, poznawać dawne sposoby koszenia i zbioru trawy, nauczyć się koszenia kosą ręczną, porównać stare i nowe sposoby zbioru trawy i siana i pokosztować tradycyjnych dań wiejskich.

Swoją obecnością zaszczycili szkołę: pani naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Lublinie-Beata Janiszewska-Brudzisz, pani prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Bychawie-Zofia Popławska, pan dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli-Antoni Skrabucha.

Sianokosy to nie tylko kolejna uroczystość szkolna, ale przede wszystkim spotkanie integracyjne młodzieży naszej szkoły, nauczycieli i gości. Starodawne tradycyjne potrawy przygotowali nauczyciele, prezentację nowoczesnych maszyn do zbioru trawy zapewnili uczniowie Technikum Mechanizacji Rolnictwa a obsługę kelnerską uczennice naszego Technikum Hotelarskiego.

II „Lubelskie sianokosy” rozpoczęły się od pokazu klepania, obsadzania i ostrzenia kosy ręcznej w wykonaniu doświadczonego rolnika pana Mariana Wilkołazkiego. Następnie dziewięciu chłopców i jedna dziewczyna !!! wylosowali kwatery przygotowane do koszenia. Czynności koszenia towarzyszyły okrzyki dopingujące kolegów i koleżankę a przede wszystkim ludowe przyśpiewki w wykonaniu zespołu Słowianki, wśród których śpiewają uczennice naszej szkoły.

Tradycja tradycją, ale nie mogło zabraknąć nowoczesnego sprzętu. Dzięki uprzejmości rodziców uczniowie z klasy II TMR zaprezentowali najnowsze ciągniki i urządzenia do zbioru siana. Byli to: Tomasz Gustaw, Piotr Zarajczyk, Adrian Bryda, i Michał Wertel. Pan kierownik Antoni Kawałek przybliżył dane techniczne tych urządzeń.

W trakcie obrad komisji oceniającej koszenie uczniowie Rafał Kurant i Michał Skoczylas zaprezentowali krótki program rozrywkowy pt. „Rolnik szuka żony”. Kandydatki na żonę w tym czasie musiały wykazać się szybkością w trzepaniu piany z białek na czas. Zwyciężczynią została ta, której piana nie spadła rolnikowi na dłonie. Emocje towarzyszące konkursom zaostrzyły apetyty, tym bardziej, że obok na degustację czekało chłopskie jadło w postaci placków z buraka, placków drożdżowych, chleba ze smalcem, zalewajki, pazibrody, ziemniaków z ogniska i innych smakołyków. Wreszcie ogłoszono zwycięzców, zostali nimi: Karolina Szuba, Piotr Gustaw i Bartłomiej Martyna. Nagrodami dla najlepszych kosiarzy były statuetki „Złotej kosy”. Uwieńczeniem niecodziennych wydarzeń był integracyjny grill, który obsługiwali nauczyciele.

Szkoła chętnie integruje się ze środowiskiem lokalnym, jednym z jej przykładów była obecność przedszkolaków z Piotrowic na sianokosach. Maluchy chętnie konsumowały tradycyjne jadło i tańczyły przy skocznej muzyce ze starszymi kolegami. Fakt, że naszą szkołę znają i cenią w okolicy świadczy liczba sponsorów tej uroczystości tj: Firma EDBAK, Piekarnia Kuna, Piekarnia Mielnik, OSM Bychawa, LODR Końskowola, Jodłowy Dworek Jana i Edyty Jamróz, Bar Ania, Delikatesy Centrum, Firma Kemar.


 

 
Krwiodawstwo

20 września po raz pierwszy w tym roku szkolnym pojechaliśmy do Stacji Krwiodastwa w Lublinie. Młodzieży było 12 osób plus ja. Krew oddało 7 osób i ja. W sumie oddaliśmy 3,5 litra. Młodzież otrzymała od krwiodastwa upominki w postaci biało-czerwonych długopisów i specjalnych chusteczek do okularów. Młodzież otrzymała także krew karty - specjalne karty przypominające karty bankomatowe, które zawierają dane osobowe i grupę krwi. Takie informacje będą bardzo przydatne w czasie nagłej potrzeby oddania krwi. Zapraszamy na następną akcję, która odbędzie się po 20 listopada.

Mariusz Dudzicz


 

 
Nasi uczniowie „i do Boga i do ludzi”

11 września bieżącego roku w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Bystrzycy Starej odbyły się dożynki parafialne.

Gospodarzami dożynek w tym roku byli mieszkańcy miejscowości Kajetanówka. Młodzież naszej szkoły również wzięła udział w tej odwiecznej tradycji.

Z wieńcem dożynkowym pod opieką nauczycielki BarbaryBudziłowicz poszli przedstawiciele szkoły Michał Wertel uczeń klasy drugiej Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Natalia Wilkołaska uczennica klasy pierwszej Technikum w zawodzie technik hotelarstwa zaś w poczcie sztandarowym pod opieką pani Anny Kuras reprezentowali nas uczniowie Karol Wójcik uczeń klasy pierwszej Technikum Mechanizacji Rolnictwa, Dominik Zagórski uczeń klasy pierwszej Technikum Pojazdów Samochodowych i Kinga Wlaszczyk uczennica klasy pierwszej Technikum w zawodzie technik hotelarstwa.


 

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 1 z 75